Przeciekający balkon taras

Zdaniem eksperta - przeczytaj uważnie
Tak, jak balkon i taras zmienił swoją wielkość, tak też zmienił swoją funkcję ze smut¬nego składziku na ozdobny i dekoracyj¬ny element budowlany. Balkony i tarasy są dzisiaj znacznie częściej używane jako miejsce relaksu i odpoczynku.
Niestety nasz klimat się nie zmienił …….





Błędy w projektach lub w wykonaw¬stwie mogą więc szybko zepsuć przyjemność  ich użytkowania i co gorsze doprowadzic do zawilgocenia i uszkodzenia konstrukcji. Zmienne warunki atmosferyczne klimatu Polski z deszczem i słońcem, duże wahania temperatury z upałem i mrozem, stano-wią największe obciążenia posadzek balkonów i tarasów bedąc jednocześnie nie lada wyzwaniem dla projektantów i wykonawców.



Balkony i tarasy to jedne z najtrudniejszych do poprawnego zaprojektowania i wykonania elementów budynku. Świadczy o tym stan istniejących balkonów czy tarasów, gdzie gołym okiem widać uszkodzenia i przecieki wynikające przede wszystkim z zastosowania rozwiązań technologicznych i materiałowych niewłaściwych dla warunków ich pracy oraz obciążeń oddziaływujących na te elementy.  Dotyczy to zarówno konstrukcji nowych (czasami po kilku miesiącach eksploatacji) jak i starszych.

Poprawne wykonanie warstw użytkowych  tarasów i balkonów wymaga analizy obciążeń oddziaływujących na ich konstrukcję oraz na tej podstawie doboru odpowiedniego systemu hydroizolacji;  nie samego materiału do wykonania izolacji lecz całego systemu.
   
     Najczęściej spotykany, lecz niepoprawny sposób wykonania hydroizolacji, to (patrząc od góry) okładzina ceramiczna na kleju, jastrych dociskowy i uszczelnienie z papy bitumicznej. Sposób ten, i to z kilku powodów, nie sprawdza się w praktyce. Podstawowym czynnikiem destrukcyjnym dla przedmiotowych konstrukcji są oddziaływania  atmosferyczne. Warstwy użytkowe poddane są olbrzymim obciążeniom termicznym. W lecie jest to temperatura rzędu +60÷+700C, w zimie -20÷-250C. Do tego współczynnik rozszerzalności termicznej płytek ceramicznych i jastrychu cementowego jest różny. Przez mikropęknięcia i rysy w spoinach woda opadowa dostaje się pod płytki, w warstwę jastrychu, powodując jego zawilgocenie i w konsekwencji degradację, zarówno mrozową jak i na skutek ogrzewania warstw wierzchnich przez promienie słoneczne w lecie powodując wykwity krzemianów metali alkalicznych. Jest to początek degradacji warstw użytkowych. Nie ma w takim przypadku możliwości usunięcia tej wilgoci z konstrukcji w sposób nie powodujący destrukcji.

    Drugą podstawowa przyczyną uszkodzeń jest nieodpowiednie wykonanie stref okapowych (krawędziowych). Dotyczy to sposobu mocowania zarówno obróbek blacharskich jak  i balustrad.

Sposób zamocowania obróbek blacharskich musi być zarówno stabilny jak i szczelny, uwzględniający do tego  różny współczynnik rozszerzalności termicznej zastosowanych tu materiałów. Ważny jest kształt obróbki, sposób jej mocowania i umiejscowienie w stosunku do warstw tarasu Równie ważne jest jak jest zamocowana balustrada. Zamocowanie balustrady od góry może skutkować korozją , zarysowaniami i rozszczelnieniem i najczęściej tak się dzieje. Dlatego przy projektowaniu należy uwzględnić mocowanie balustrady od dołu.